Kontrolowanie saturacji w wielu przypadkach daje możliwość szybkiej reakcji na pogarszający się stan chorego. Do niedawna pomiary wykonywane były w warunkach szpitalnych. Dziś, pulskoksymetr pozwala na monitorowanie poziomu saturacji pacjentów z zajętym układem oddechowym w domu. Dowiedz się czym jest saturacja i dlaczego jej badanie jest tak istotne.
Czym jest saturacja?
Saturacja krwi obok ciśnienia, temperatury czy tętna, jest jednym z podstawowych parametrów, na jakie powinno zwracać się uwagę podczas badania pacjenta. W sposób szczególny jej poziom badany jest w trakcie zabiegów i operacji, choć dziś coraz częściej wykorzystujemy małe urządzenia, jakimi są pulsoksymetry, do indywidualnego badania w warunkach domowych. Saturacja pochodząca z łacińskiego ,,saturato”, określa nasycenie cieczy gazem, co w odniesieniu do medycyny oznacza nasycenie krwi tlenem. Inaczej określana jest jako wskaźnik niedotlenienia organizmu. Kiedy spada, najczęściej odczuwalnym objawem są duszności. W jaki więc sposób taką saturację zbadać? Jak określić, czy pojawiające się duszności związane są właśnie z nieodpowiednim dotlenieniem?
Jak zbadać poziom saturacji?
Aby dokonać pomiaru, należy wykorzystać skuteczną w tym celu metodę badania, jaką jest pulsoksymetria. W tym celu na palec, skrzydełko nosa, małżowinę uszną lub czoło, należy założyć niewielkich rozmiarów urządzenie, jakim jest pulsoksymetr. Znajdujący się w nim czujnik określa pomiar pochłonięcia przez czerwone komórki krwi promieniowania z nadajnika. Uzyskany wynik podawany jest w procentach. Ocenia on ilość hemoglobiny wysyconej tlenem. SpO2, bo tak określamy skrótem saturację, wykonać można w placówce medycznej lub samodzielnie w domu. Wystarczy zakupić odpowiedni produkt, który nieinwazyjnie, szybko i co istotne - dokładnie, będzie w stanie taki pomiar wykonać.
Kiedy należy wykonać badanie saturacji?
Saturację można przeprowadzić u każdego. Jedni stawiają na codzienną kontrolę tego parametru w warunkach domowych, inni z powodu niepokojących objawów, mogą poddać się temu badaniu w warunkach szpitalnych. Wskazaniem do jej wykonania jest między innymi:
- niewydolność oddechowa
- operacja i okres pooperacyjny
- znieczulenie
- hospitalizacja
- zabieg bronchoskopii
- tlenoterapia
- wentylacja płuca
Jeśli pojawią się ponadto problemy z oddychaniem i duszności, z pewnością warto SpO2 skontrolować. Co więcej, jest to także bardzo dobre badanie dla osób, które wyczynowo zajmują się sportem.
Jak wygląda badanie pulsoksymetrem?
Aby dokonać badania, tak jak wspomnieliśmy powyżej, niezbędny jest pulsoksymetr. Ten opiera swoje działanie na zasadzie spektrofotometrii transmisyjnej. Jak więc to wygląda? Sam czujnik, który znajduje się w urządzeniu emituje promieniowanie, które jest częściowo wchłaniane przez krew, jaka przepływa przez naczynia krwionośne. Fotodetektor mierzy w ten sposób powracający sygnał, składający się między innymi z dwóch składowych - stałej i zmiennej. Ta składowa zmienna określa właśnie saturację. Samo badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne, a do tego przy odpowiednim wykonaniu pomiaru, miarodajne. Dobre urządzenie jest w stanie wskazać jak najbardziej prawidłowy wynik.
Jaki % powinna mieć saturacja?
Normy saturacji oscylują na poziomie 95 - 99%. U osób starszych ten wskaźnik może być nieco niższy, u pacjentów przechodzących zaś tlenoterapię może wynosić nawet 100%. SpO2 poniżej 94% powinno wzbudzić niepokój. Poniżej 90% jest stanem bardzo niebezpiecznym i może wskazywać na ciężką niewydolność oddechową.
Nie od razu nieprawidłowe wyniki będące poza normą, muszą zwiastować problem z saturacją. Istnieją bowiem czynniki, które mogą znacząco ją zaburzać. I tak wpływ na to mają:
- niska perfuzja tkankowa
- zaburzenia poziomu hemoglobiny
- zbyt zimne pomieszczenie
- schłodzona część ciała
- zmiany na paznokciach
- rodzaj światła w pomieszczeniu
- drgawki
- czynniki, które zaburzają przepływ krwi obwodowej
Korzystanie z pulsoksymetrów
Bez wątpienia pulsoksymetry są to niezwykle proste w swoim działaniu urządzenia, które może obsługiwać absolutnie każdy. Aby wynik był miarodajny, ważną kwestią jest to, by miejsce założenia urządzenia było ciepłe. Kiedy na przykład dokonujemy badania na palcu ręki, która jest zmarznięta, wynik z pewnością nie będzie dokładny i rzetelny, bowiem w tym momencie dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych w okolicach tych właśnie opuszków. Kolejną, ważną rzeczą jest pozostawanie w bezruchu na czas badania. Nie można więc wykonywać żadnych ruchów, ale oczekiwać nieruchomo w pozycji siedzącej. I to, co dotyczy kobiet, zastosowanie lakierów na paznokciach, także może spowodować utrudnienia w kwestii uzyskanego wyniku na pulsoksymetrze.
Kiedy powinniśmy się martwić?
Bez wątpienia warto kontrolować saturację na bieżąco, by każdego dnia mieć pełen podgląd na bieżący wynik. Co więc w sytuacji, gdy pomiar jest poniżej normy? Czy zaniżony wynik saturacji powinien od razu niepokoić? Jak wspomnieliśmy powyżej, wartości powyżej 95% są prawidłowe, z wyjątkiem osób starszych, gdzie normy wynoszą 93 - 94%. Odczytując wynik, prawidłowy jej poziom u każdego pacjenta może być różny, w zależności nie tylko od wieku, ale także chorób współistniejących, z jakimi ten się zmaga.
Zupełnie inaczej będzie wyglądała saturacja u osób zdrowych, inaczej u sportowców trenujących wyczynowo, jeszcze inaczej u chorych zmagających się z ciężkimi chorobami układu oddechowego. Jedno jest pewne - niski wskaźnik jest niepokojący i w każdym przypadku należy od razu zareagować i skontrolować stan zdrowia. Jeśli do tego pojawiają się duszności i problemy z oddychaniem - szybkie działanie to podstawa. Trzeba jednak zaznaczyć tutaj jedno- nie zawsze niska saturacja idzie w parze z dusznościami. Chory może bowiem nie odczuwać absolutnie żadnych objawów, a saturacja będzie nieprawidłowa.
Co może zaoferować dobrej jakości pulsoksymetr?
Wybierając pulsoksymetr, ten można otrzymać w naprawdę bardzo atrakcyjnej cenie i to z najwyższej półki, jeśli w grę wchodzi jakość, trwałość i niezawodność na długi czas. Dobry sprzęt jest w stanie określić między innymi pomiar pulsu, jak również i pomiar saturacji. Odpowiedni jest mały, lekki, wygodny, a do tego niebywale łatwy w użytkowaniu. Czy można więc chcieć czegoś więcej?
Dobre i dokładne pulsoksymetry dokonują dokładnych, miarodajnych pomiarów. Można wykorzystywać je profilaktycznie, mogą służyć w diagnostyce, jak również i w leczeniu astmy, ale i mogą one okazać się niezawodne w przypadku chorób układu oddechowego czy też obturacyjnej choroby płuc. Dzięki swojej prostej obsłudze, można używać je w każdym miejscu, zupełnie samodzielnie. Doskonale sprawdzają się pulsoksymetry Beuer, a także i pulsoksymetry Microlife, ale nie gorsze przy tym są między te marki Yonker i Anmer.
Jedno jest pewne - zastosowanie pulsoksymetrów z miesiąca na miesiąc cieszy się coraz większą popularnością. Dawniej stacjonarne urządzenia służyły jedynie badaniu saturacji w szpitalach podczas operacji czy kontroli stanu zdrowia pacjentów na intensywnej terapii. Dziś z takich urządzeń może korzystać dosłownie każdy, mając zawsze kwestię samej saturacji w pełni pod kontrolą. Z dobrym pulsoksymetrem, parametr ten może obserwować zawsze, gdy tylko tego chcemy lub odczuwamy gorsze samopoczucie. Chcąc taki zakupić, warto skorzystać z oferty sklepu medycznego Kredos.