Większość komórek w organizmie potrzebuje stałego dopływu tlenu do przeprowadzenia niezbędnych do przeżycia reakcji chemicznych. Każde zakłócenie jego transportu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego tak ważne jest monitorowanie saturacji i reagowanie, gdy jej poziom się obniża. 

Niska saturacja - niedotlenienie organizmu

Saturacja określa wysycenie krwi tętniczej tlenem. Niska saturacja oznacza, że we krwi jest zbyt mało tlenu, prowadząc do niedotlenienia organizmu. Ta powoduje przede wszystkim występowanie duszności. Pulsoksymetria jest najlepszym sposobem na to, aby określić saturację. To badanie jest bezinwazyjne, bezbolesne i szybkie, które można przeprowadzić także w warunkach domowych. 

Saturacja określana jest symbolem SpO2. U osób poniżej 70 roku życia normy saturacji mieszczą się w przedziale 95 - 99%, dla osób powyżej 70 roku życia 94-98%. Jeśli osiąga wartość poniżej 94% lub 90% w przypadku osób chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, należy reagować i w takim przypadku konieczna jest szybka ingerencja lekarza. 

 

Tlen niezbędny do życia

Tlen jest pierwiastkiem niezbędnym do życia. Dzięki niemu możemy żyć i normalnie funkcjonować. Pozyskujemy go w procesie oddychania, gdzie trafia on wraz z powietrzem do płuc, a następnie w pęcherzykach płucnych oddzielony zostaje od powietrza i wraz z krwią rozprowadzony zostaje po wszystkich komórkach ciała. Pojemność płuc przeciętnego człowieka wynosi 4 litry. Jakie znaczenie pierwiastek ten ma dla naszego mózgu, dla serca, jak również i dla mięśni? Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa saturacja krwi? I w jakim celu warto skorzystać z urządzeń elektronicznych, które określane są jako pulsoksymetry?  

Aby wentylacja płuc była prawidłowa, potrzebuje ona odpowiedniej ilości tlenu. W wyniku zanieczyszczonego powietrza, niewłaściwej postawy czy występujących chorób, zbyt niska saturacja może znacząco wpłynąć na upośledzenie procesu wentylacji płuc. Co się więc dzieje? Mała ilość tlenu z powietrza sprawia, że ilość wykorzystywanych substancji odżywczych automatycznie spada, a to dalej przyczynia się do wzrostu poziomu toksyn. Dostarczając optymalną ilość tlenu, automatycznie wpływa się na funkcjonowanie całego ciała. Głębokie wdechy przyczyniają się nie tylko do dotlenienia mięśni, ale także i do zyskania dodatkowej energii, a ta wpływa między innymi na:

  • prawidłową pracę narządów i układów
  • doskonałą koncentrację
  • obniżenie stresu
  • wzmocnienie układu odpornościowego

 

Tlen dla serca, mięśni i mózgu

Aby żyć i prawidłowo funkcjonować, tlen musi zostać dostarczony do wszystkich komórek ciała. W sposób szczególny jest on istotny dla:

  • mięśni - mięśnie potrzebują dużej ilości energii, szczególnie pożądanej w trakcie aktywności fizycznej. Skoro więc energia, to koniecznym tutaj jest tlen. Wiadomo, iż trenując czy wykonując ciężkie prace, oddychamy szybciej, aby nadążyć za zapotrzebowaniem na tlen. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj mięśnie oddechowe, w tym między innymi przepona, mięśnie międzyżebrowe, a także mięśnie szyi i grzbietu. Tlen dla mięśni jest niezbędny, aby te mogły wykonywać pracę. 
  • serca - w wyniku skurczu serca, następuje przepływ krwi, która w pęcherzykach płucnych zabiera tlen pochodzący z wdychanego powietrza. Przepływająca przez ciało krew, zostawia tlen w komórkach, jednocześnie też zabierając produkty metabolizmu. Istotne znaczenie dla prawidłowej pracy całego układu krążenia odgrywa silne, mocne i wytrenowane serce. Im jest ono silniejsze i w lepszej kondycji, tym mocniejszy powoduje wyrzut krwi do krwiobiegu, co w konsekwencji przyczynia się do szybszej dostawy składników odżywczych, jak również i tlenu do komórek ciała.  
  • mózgu - pracuje on nieprzerwanie, zawsze na najwyższych obrotach. Im więcej tlenu, tym lepsza jego praca. Zmniejszona zaś jego ilość wpływa źle na pracę układu nerwowego, na uczucie osłabienia, senności, złego samopoczucia, obniżonej koncentracji i nastroju. Dotleniając mózg, może on pracować szybciej, a ciało zdecydowanie lepiej radzi sobie w każdej sytuacji. Co więcej, poprawia się pamięć i koncentracja, lepszy sen i nastrój. Jeśli połączone zostanie to z odpowiednią wilgotnością i temperaturą powietrza, otrzymać można idealną regenerację dla samego mózgu. 

nowoczesny wykres lekarz 

Jak wygląda badanie pulsoksymetrem?

Wykonanie badania pulsoksymetrem jest niezwykle proste. Wystarczy użyć do tego niewielkich rozmiarów urządzenia w formie klipsa z zastosowanym czujnikiem. Ten może być mocowany na:

  • opuszek palca
  • skrzydełko nosa
  • małżowinę uszną 

Dostępne na rynku pulsoksymetry na własny użytek, na klipsie tym posiadają także i wyświetlacz, na którym widoczne są zawsze dwie wartości:

  • saturacja SpO2
  • tętno PRbpm

W trakcie badania bierze się pod uwagę różne właściwości optyczne hemoglobiny, w tym między innymi hemoglobinę utlenowaną, jak również i odtlenowaną. W czujniku umieszczona jest dioda, która emituje światło mające różną długość i która jest pochłaniana przez hemoglobinę w różny sposób. Inaczej bowiem widoczna jest ta hemoglobina związana z tlenem i inaczej ta, która jest z nim niezwiązana. W trakcie badania należy stać lub siedzieć, nie wykonując żadnych ruchów. Nie można także poruszać palcem, na którym znajduje się pulsoksymetr. Istotne znaczenie ma to, aby nie wykonywać badania tuż po aktywności fizycznej, w momencie, gdy palce są zmarznięte, gdy na paznokciach znajduje się czarny lakier lub gdy pod nim widoczne są zmiany grzybicze. Każde bowiem takie działanie może przyczynić się do uzyskania niedokładnego wyniku. 

 

Korzyści wynikające z posiadania pulsoksymetru

Wybierając konkretne rozwiązanie, każdy z nas stara się znaleźć jak najwięcej korzyści, które ono pozwala nam uzyskać. Jeśli w grę wchodzi posiadanie pulsoksymetru, jak najbardziej niesie to za sobą spore zalety. Jakie? Priorytetem jest to, że daje możliwość kontrolowania saturacji krwi, a więc określania, ile tlenu znajduje się we krwi. Dzięki niemu można więc na bieżąco sprawdzać jeden z najważniejszych parametrów życiowych człowieka. Co jeszcze? Urządzenie to daje także możliwość szybkiej reakcji, jeśli wynik okaże się być nieprawidłowym, jednocześnie pozwalając uchronić organizm przed niedotlenieniem. 

Na pewno na taki pulsoksymetr powinien postawić każdy, kto boryka się z przyspieszonym biciem serca, z zawrotami i z bólami głowy, z sennością, kaszlem, jak również dezorientacją. Zaleca się dokonywanie takich pomiarów średnio dwa razy na dobę.

 

Czy pulsoksymetr jest dobrym urządzeniem przy koronawirusie?

Wiele można byłoby mówić na temat tych urządzeń elektronicznych i wiele też mamy z pewnością do powiedzenia w temacie koronawirusa. Czy pulsoksymetr jednak może mieć znaczenie dla zdiagnozowania choroby i kontrolowania jej przebiegu? Okazuje się, że może on być przydatny nie tyle, co w diagnozie, co w trakcie choroby. Nie jest on bowiem w stanie wskazać, że zachorowaliśmy, ale daje możliwość sprawowania kontroli nad własnym organizmem, przebywając w warunkach domowych. U części pacjentów dochodzi do bezobjawowego niedotlenienia organizmu, które określane jest jako ukryta hipoksja. Nie ma więc duszności, nie ma żadnych niepokojących objawów. Tylko zbadanie saturacji pozwala ocenić, czy do takiego niedotlenienia dochodzi czy też nie. 

Tlen jest pierwiastkiem, który pozwala żyć. Bez niego nie istniałoby nic. Istotne więc znaczenie ma to, by stawiać na zdrowy, pełny oddech, bowiem tylko on daje możliwość dostarczenia do organizmu odpowiedniej ilości powietrza, a dokładniej tlenu, który się w nim znajduje. Przy problemach z oddychaniem lub przy istnieniu chorób wpływających na pracę układu oddechowego, na pewno stała kontrola saturacji, to element nadrzędny, dlatego też właśnie wtedy pulsoksymetr odgrywa wartość nadrzędną. Wybierając, warto spojrzeć na ofertę produktów z tej kategorii, przygotowaną przez sklep medyczny Kredos.