Pulsoksymetry są coraz bardziej popularnymi urządzeniami medycznymi znikającymi z półek, jak przysłowiowe świeże bułeczki. Czym kierować się podczas wyboru i zakupu aparatu? Na co zwrócić uwagę i który z dostępnych na rynku wybrać? Odpowiedzi na te najbardziej kluczowe pytania znajdują się poniżej.
Gdzie można wykorzystać pulsoksymetry?
Pulsoksymetry są to małe, nieinwazyjne urządzenia elektroniczne, dzięki którym można ocenić, czy w krwi znajduje się odpowiednia ilość tlenu czy też nie. Jeszcze do niedawna wykorzystywane były one w takich miejscach, jak:
- sale operacyjne
- sale intensywnej terapii
- gabinety lekarskie
- karetki pogotowia
- placówki leczenia paliatywnego
- inne miejsca opieki medycznej
Dziś coraz częściej sięgamy po pulsoksymetry do użytku domowego. Mamy możliwość zakupu urządzeń, które są bardzo łatwe w obsłudze i których wynik można uzyskać już po kilkunastu sekundach. Prosto, szybko i co istotne - dokładnie.
Czym jest saturacja krwi?
Saturacja krwi to jeden z najważniejszych parametrów, obok ciśnienia, pulsu oraz temperatury. Dzięki niej właśnie można wskazać stopień nasycenia hemoglobiny tlenem. Ma to niebywale duże znaczenie, szczególnie w przypadku chorób układu oddechowego, jak również i układu krążenia. Wykorzystywane są one zarówno w placówkach medycznych, jak również i na własny użytek. Co warto na temat pulsoksymetrów wiedzieć? Które okażą się być dobrym wyborem i na co zwrócić uwagę, dobierając do swoich potrzeb ten najlepszy?
Kiedy warto posiadać w domu pulsoksymetr?
Tak naprawdę saturację krwi może kontrolować każdy z nas codziennie. Dzięki temu możemy ustrzec się przed skutkami niedotlenienia organizmu, mając ten wskaźnik saturacji stale na uwadze. W sposób jednak szczególny domowe pulsoksymetry skierowane są dla osób zmagających się z takimi problemami, jak:
- choroby układu oddechowego
- przewlekła obturacyjna choroba płuc
- mukowiscydoza
- niewydolność oddechowa
- choroby płuc
- infekcje dróg oddechowych
- choroby układu krążenia
- przewlekła niewydolność krążenia
- choroba niedokrwienna serca
- zaburzenia rytmu serca
- bezdech senny
- bóle głowy
- duszności
- omdlenia
- astma
- uzależnienie od palenia papierosów
- uwarunkowania genetyczne
Są one także bardzo dobrym urządzeniem dla sportowców, jak również i dla noworodków urodzonych przedwcześnie. Urządzenia takie dostępne są w bardzo atrakcyjnej cenie. Te najtańsze otrzymamy już za około 100 złotych. Fenomenem ich tkwi w niewielkich rozmiarach. Na palec zakładany jest czujnik, stanowiący jednocześnie i formę wyświetlacza, który wskazuje dwa istotne parametry - puls i saturację.
Rodzaje pulsoksymetrów
Chcąc wybrać pulsoksymetr do pomiaru saturacji, w pierwszej kolejności należy poznać ich rodzaje, by móc skupić się na określonej grupie produktów. I tak rynek ma nam do zaoferowania między innymi:
- pulsoksymetry stacjonarne (przyłóżkowe)
- pulsoksymetry przenośne ( transportowe z zewnętrznym czujnikiem pomiarowym)
- pulsoksymetry napalcowe ( zakładane na palec)
Urządzenia stacjonarne wykorzystywane są w szpitalach, szczególnie na oddziałach intensywnej terapii, na salach operacyjnych i pooperacyjnych. Przenośne służą przede wszystkim w karetkach pogotowia. Pulsoksymetry napalcowe z kolei wykorzystywane są do osobistego użytku. Najczęściej zakładane są one na palec u ręki, jednak istnieją także i takie pulsoksymetry z czujnikiem zakładanym na przykład na palec u nogi, na nos czy też na małżowinę uszną. Istnieją także pulsoksymetry pediatryczne, skierowane dla tych najmłodszych dzieci, które umieszcza się na stopie lub na nadgarstku. Patrząc na czujniki z kolei, urządzenia te posiadają czujniki jednorazowe przylepne lub też wielorazowe, a więc gąbkowe na rzep. Każdy z nich jest inny, ale każdy spełnia takie samo zadanie.
Czym kierować się przy zakupie pulsoksymetru?
Każdy z dostępnych na rynku pulsoksymetrów bada puls oraz saturację. Wizualnie także, każdy model jest bardzo do siebie podobny. Co więc wpływa na to, że jedne kosztują 100 złotych, inne 200, a jeszcze inne 300 złotych? Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim to, co znajduje się w ich wnętrzach i to właśnie odgrywa najważniejszą rolę, pozwalając uzyskać jak najbardziej miarodajny i dokładny wynik.
Wybierając odpowiedni pulsoksymetr, należy zwrócić uwagę na takie elementy, jak:
- certyfikacja i dokładność pomiarowa - bez wątpienia kluczowe znaczenie ma certyfikat, który dany model posiada, dzięki któremu mamy pewność jakości urządzenia, a także i dalej dokładności pomiarowej. Wiadomo, iż im dokładniejsze urządzenie, tym bardziej miarodajny wynik.
- autoryzowany serwis - dobrze jest postawić na markę, dzięki której mamy pewność samego produktu. Na pewno autoryzowany serwis odgrywa niezwykle ważną rolę i na tym przy samym zakupie należy skupić się w sposób szczególny.
- alarmy - część dostępnych na rynku modeli posiada alarmy, dzięki którym znacząco ułatwić można sobie samo badanie. Te informują o momencie rozpoczęcia badania, jego zakończeniu czy też samej kwestii mierzonych wartości.
- typ zasilania - oczywiście kluczowe znaczenie ma także i kwestia samego zasilania. Można postawić na pulsoksymetry zasilane na baterie, jak również i z możliwością ładowania.
- możliwość zapisu wyników - ten element ma bardzo duże znaczenie, dzięki któremu, szczególnie w przypadku osób chorych, istnieje możliwość kontrolowania saturacji i porównywania ze sobą wyników.
- przesyłanie danych do komputera - nowoczesne urządzenia umożliwiają także przesyłanie danych z pulsoksymetru bezpośrednio na komputer lub telefon, a to wszystko dzięki opcji wykorzystywania Bluetooth.
- wyświetlacz - duże znaczenie, szczególnie w przypadku osób starszych ma także i wielkość oraz czytelność wyświetlacza. Można postawić na jednokolorowy wyświetlacz LED lub wielokolorowy. Co więcej, istnieje także możliwość wyboru określonych trybów wyświetlania, a same wyniki saturacji widoczne mogą być zarówno w formie liczbowej, jak również i obrazkowej w postaci wykresów słupkowych.
Zakup konkretnego modeli związany jest oprócz powyższych kwestii także z kilkoma czynnikami. I tak dotyczy to także:
- przeznaczenia - wybierając urządzenie do pomiaru saturacji, należy przede wszystkim skupić się na takiej grupie produktów, która skierowana jest na określone potrzeby, do konkretnego przeznaczenia. Zupełnie bowiem coś innego będzie sprawdzało się w przypadku użytku pulsoksymetru przez szpital, coś innego będzie dobre dla ośrodka zdrowia, a jeszcze inna opcja okaże się być trafiona dla pulsoksymetru palcowego na własny użytek do domowej apteczki.
- osoby badanej - duże znaczenie ma także i to, dla kogo takie urządzenie ma być skierowane. Na zupełnie bowiem inny model powinna postawić osoba starsza, chora, a na inny sportowiec.
- ceny- te tanie sprawdzają się w swojej roli bardzo dobrze, jednak nie zawsze pokazują dokładne wyniki i zdarza się, że mogą zakłócać pomiar. Te z wyższej półki są dużo bardziej dokładne, a do tego posiadają wiele udogodnień, w tym między innymi uzyskanie wyniku nawet wtedy, gdy osoba badana się porusza.
Bez wątpienia zakup pulsoksymetru to doskonały wybór pozwalający mieć pod kontrolą saturację krwi i szybką reakcję w razie wystąpienia nieprawidłowości. Rynek ma nam jednak do zaoferowania bardzo wiele produktów, stąd też ciężko często wybrać ten jeden, idealny. Skupiając się na powyższych wskazówkach, z pewnością dużo łatwiej będzie postawić na dobry pulsoksymetr w atrakcyjnej cenie i na długi czas jego użytkowania. Taki można bez wątpienia kupić w sklepie medycznym Kredos.