W ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych urządzeń medycznych, stał się pulsoksymetr. Jego zadaniem jest określanie saturacji. Mierzy on poziom wysycenia krwi tętniczej tlenem. W artykule zajmiemy się zagadnieniami związanymi bezpośrednio z interpretacją wyników saturacji. Odpowiemy na pytania dotyczące jej norm, nieprawidłowości i właściwego działania.
Pulsoksymetria - normy dla saturacji
Kluczowe znaczenie ma bez wątpienia norma dla saturacji, która określa poziom wysycenia krwi tętniczej tlenem. Jeśli wynik jest poniżej normy, oznacza to, że zbyt mała ilość tlenu znajduje się krwi, co w konsekwencji może doprowadzić do niedotlenienia organizmu. U osób zdrowych, które nie ukończyły jeszcze 70 roku życia, prawidłowy wynik wynosi od 95 - 99%, powyżej 70 roku życia, jak również u osób uzależnionych od papierosów, mieści się w przedziale 93 - 95%. Jeśli saturacja wynosi mniej niż 90%, mówimy o niedotlenieniu organizmu. Taka sytuacja może zagrażać zarówno zdrowiu, jak również i życiu pacjenta. Niezbędna jest tutaj więc szybka opieka medyczna i zastosowanie tlenoterapii oraz znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy. W każdym przypadku wynik poniżej normy nie powinien być bagatelizowany, tylko natychmiast skonsultowany ze specjalistą.
Do błędu w wyniku może jedynie dość w takich sytuacjach, jak:
- zimne ciało, które powoduje skurcz naczyń krwionośnych
- niska temperatura w pomieszczeniu powodująca drgawki
- lakier na paznokciach lub rozwijająca się pod nim grzybica
- obecność tatuaży
- zbyt duża ruchliwość badanego
- kontakt osoby badanej z lampami do fototerapii czy też innymi, mającymi działanie fluorescencyjne
Zastosowanie pulsoksymetru
Chcąc ocenić wysycenie krwi tlenem, a więc saturację, niezbędnym do tego urządzeniem jest pulsoksymetr. Ten nieinwazyjny, bezpieczny i miarodajny sprzęt elektroniczny ma niewielkie rozmiary, jest łatwy w obsłudze i potrafi w kilka sekund wskazać wynik saturacji. Swoją pracę opiera na zasadzie pulsoksymetrii, w której to główną rolę odgrywa światło mające różną długość fal, w sposób szczególny światło czerwone - 660 nm i podczerwone 940 nm.
Wykonanie badania polega na nałożeniu urządzenia na daną część ciała, którą zazwyczaj jest opuszek palca. To wszystko. Istotne znaczenie ma tutaj jedynie znajomość norm, a następnie interpretacja wyników. Chcąc więc nieco bardziej przybliżyć ten temat, skupimy się w właśnie na tych kluczowych zagadnieniach.
Zastosowanie pulsoksymetrów
Jeszcze do niedawna pulsoksymetry kojarzyły nam się z salami operacyjnymi lub oddziałami intensywnej terapii. Założone na palec, badały saturację krwi, pozwalając na pełną kontrolę nad stanem zdrowia pacjenta pod kątem wydolności oddechowej. Dziś takie urządzenia elektroniczne wykorzystywane są na dużo większą skalę. Dostępne są one na oddziałach ratunkowych, na oddziałach intensywnej terapii, na salach operacyjnych, w karetkach pogotowia, w domach opieki społecznej, a także w gabinetach lekarskich czy też na własny użytek, w domach. Rynek ma nam do zaoferowania różnorodne produkty w tej kategorii, dlatego też porównując określone modele, każdy jest w stanie znaleźć dla siebie ten idealny, najlepszy.
Jak działa pulsoksymetr badając saturację?
Aby pulsoksymetr mógł zadziałać, istotną tutaj rolę odgrywa mechanizm potrzebny do jego wykorzystania. Na czym więc to wszystko się opiera? Jak to wygląda? Hemoglobina transportuje tlen. W zależności jednak od tego, czy jest go pozbawiona czy go zawiera, pochłania ona w każdym przypadku inne długości fal i inaczej wygląda. Pulsoksymetry wykorzystując więc różnicę pochłaniania promieniowania przez hemoglobinę, obliczają stopień nasycenia tej hemoglobiny tlenem. Saturacja określona jest skrótem SpO2 i wyrażana jest w procentach.
Kto powinien korzystać z pulsoksymetrów?
Z pulsoksymetrów może skorzystać absolutnie każdy. Istnieje jednak pewna grupa osób, która w sposób szczególny wymaga kontroli saturacji. Dla kogo więc te urządzenia są skierowane? Kto powinien posiadać je na własny użytek?
- Sprawdzają się one w przypadku osób, które mają problemy z oddychaniem, odczuwają duszności i kołatanie serca
- Stanowią niezbędny dodatek podczas operacji, gdzie stosowane jest znieczulenie ogólne.
- Okazują się być niezbędnym dodatkiem dla sportowców, szczególnie tych trenujących wyczynowo.
- Wykazują skuteczność w przypadku osób borykających się z chorobami układu oddechowego i układu sercowo - naczyniowego
- Stanowią doskonały wybór dla osób starszych, ze zmianami chorobowymi, u których saturacja może stanowić problem
- Są dobrym wyborem dla ludzi borykających się z bezdechami sennymi
Jak wygląda badanie pulsoksymetrii?
Pulsoksymetria jest możliwa tylko i wyłącznie dzięki obecności urządzenia elektronicznego, jakim jest pulsoksymetr. Na opuszek palca, bo tam najczęściej dokonuje się pomiaru, należy nałożyć specjalny klips, który posiada czujnik dokonujący pomiaru. Innymi miejscami jest małżowina uszna, skrzydełko nosa lub nadgarstek. Urządzenia do użytku domowego posiadają wyświetlacz wbudowany jednocześnie w klips, na którym wyświetla się wynik saturacji. W warunkach szpitalnych, są to urządzenia stacjonarne, które posiadają osobno klips i wyświetlacz. W trakcie badania nie można się poruszać i wykonywać jakichkolwiek ruchów. Jak często takiego pomiaru dokonywać? Najlepiej dwa razy na dobę.
Czy warto wydać pieniądze na pulsoksymetr?
Jesteśmy przekonani o tym, że jak najbardziej tak. Zakup pulsoksymetru nie kosztuje majątku, bowiem urządzenia te dostępne są już w granicach 100 - 150 złotych. W sposób szczególny powinny na niego zwrócić uwagę osoby, które mają problemy z oddychaniem, takie, które borykają się z dusznościami, walczą z zawrotami głowy i omdleniami. Dzięki tego typu rozwiązaniom, można mieć saturację, czyli jeden z najważniejszych parametrów obok ciśnienia, tętna i temperatury pod pełną kontrolą. Wykonanie szybkiego i bezbolesnego pomiaru, daje możliwość określenia nasycenia krwi tlenem, chroniąc przed jakże niebezpiecznym w skutkach niedotlenieniem organizmu.
Pulsoksymetry refundowane przez NFZ
Czy istnieje szansa, aby zakup pulsoksymetru były refundowany? Tak. Dotyczy to przede wszystkim tych wszystkich pacjentów, którzy objęci są Programem Domowej Opieki Medycznej. Nie muszą więc oni ponosić kosztów zakupu, bowiem NFZ zwraca ten zakup w 100%. Kto więc może należeć do takiego programu? Są to na pewno osoby borykające się z licznymi chorobami układu oddechowego, cukrzycy czy astmatycy. Należeć mogą do nich także osoby chore na mukowiscydozę i walczące z chorobami układu krążenia.
Bez wątpienia zakup pulsoksymetru stanowi bardzo dobry wybór. Na przestrzeni ostatnich lat, ilość zakupionych urządzeń wzrosła. Tak, jak jeszcze do niedawna jedynymi sprzętami medycznymi w domu były ciśnieniomierze i termometry, a w przypadku cukrzyków glukometry, tak dziś coraz większa grupa osób stawia i na pulsoksymetry. Wybór dostępnych produktów jest bardzo duży. Można postawić na urządzenia marki Beuer czy Microlife, którzy są pionierami na rynku w tej grupie produktów, ale można i wybrać inne, w tym na przykład pulsoksymetry Yonker czy też Anmer.
Jeden zakup może mieć kluczowe znaczenie w kwestii kontrolowania swojego stanu zdrowia. W dzisiejszych czasach, w dobie koronawirusa, gdzie ta właśnie saturacja odgrywa kluczowe znaczenie, posiadanie takich sprzętów ma podwójne znaczenie i jak najbardziej warto na to właśnie stawiać. Wybierając miejsce, w którym można dokonać zakupu najwyższej jakości pulsoksymetru, sklep medyczny Kredos, jest w pełni do Państwa dyspozycji.