Bezdech senny to bardzo niebezpieczna przypadłość, na którą cierpi około 3% społeczeństw krajów rozwiniętych. Cechuje się nieprzyjemnymi objawami i może powodować wystąpienie chorób układu krążenia. Okazuje się, że chorzy na obturacyjny bezdech senny, nie są skazani na operację dróg oddechowych lub leczenie farmakologiczne. Na rynku pojawiła się rozsądna alternatywa, czyli aparaty CPAP, znane także jako: aparaty wspomagające oddychanie, aparaty do bezdechu czy protezy powietrzne.

Czym właściwie jest bezdech senny?

Jeśli w nocy chrapiesz, budzisz się co jakiś czas, często oddajesz mocz, lub pocisz się ze wzmożoną intensywnością, natomiast za dnia odczuwasz suchość w jamie ustnej, bóle głowy, jesteś rozdrażniony i cierpisz na problemy z koncentracją, powinieneś udać się do lekarza w celu sprawdzenia, czy nie chorujesz na obturacyjny bezdech senny. Bezdech senny jest problemem, dotyczącym szczególnie chrapiących i otyłych mężczyzn. Okazuje się, że aż ⅓ chrapiących doświadcza epizodów bezdechu sennego. Na czym on właściwie polega?

Bezdech senny, to sytuacja, w której dochodzi do niedotlenienia organizmu, ponieważ w czasie snu występują co najmniej 10- sekundowe przerwy w oddychaniu. Momenty bezdechu mogą pojawiać się praktycznie co chwila, dlatego chorujący budzą się niewyspani. Obturacyjny bezdech senny, do którego leczenia dedykowane są aparaty CPAP, jest wynikiem ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe, co spowodowane jest zapadaniem się języka, albo spadkiem napięcia mięśni w drogach oddechowych. Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu z pacjentem i badania poligrafem.

 

Kto jest szczególnie narażony na bezdech senny?

Do czynników predysponujących do wystąpienia choroby, należą: otyłość (szczególnie szyjna), płeć męska, choroby układu oddechowego, spożywanie alkoholu i dużej ilości jedzenia (szczególnie przed snem). Poza tym, ryzyko wystąpienia bezdechu zwiększa się u osób stosujących środki na uspokojenie i u tych, u których odnotowano obciążenie rodzinne.

 

Bezdech senny- choroba o poważnych skutkach

Pacjenci zazwyczaj długo nie są świadomi swojej choroby. Kiedy poziom tlenu w organizmie spada, wybudzają się na chwilę, jednak od razu potem zasypiają. Moment ten  jest tak krótki, że pozostaje niezauważalny dla chorego. Rozpoznanie zazwyczaj zostaje postawione, długo po wystąpieniu pierwszych objawów, ponieważ że są one zazwyczaj ignorowane przez pacjentów.  Jeśli choroba nie zostanie poprawnie zdiagnozowana i leczona, mogą pojawić się problemy ze strony układu krążeniowego, takie jak: nadciśnienie tętnicze, arytmia, udar mózgu i niedokrwienie mięśnia sercowego. Poza tym zwiększa się ryzyko wystąpienia cukrzycy, impotencji i obniżenia nastroju.  Bezdech senny, jest często przyczyną wypadków drogowych, stąd bardzo ważnym jest, by nie bagatelizować objawów i jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza.

 

Aparaty CPAP, czyli pomoc w bezdechu

Po postawieniu diagnozy, lekarz może doradzić wybór CPAP. Urządzenia te, wytwarzają stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych chorego. To jaka powinna być jego wartość, podaje lekarz podczas wizyty, w każdym razie musi ono wystarczyć do udrożnienia dróg oddechowych pacjenta. Niewątpliwą zaletą CPAP, jest jego mobilność i wygoda stosowania. Użytkownik przed snem, zakłada maskę, która przylega do jego ust i nosa (czasami tylko nosa). Aparaty CPAP mieszczą się na stoliku przy łóżku, nie są hałaśliwe, a korzystanie z nich jest intuicyjne. Pacjent, może liczyć na spokojny sen, redukcję zmęczenia i drażliwości w ciągu dnia, oraz spadek ryzyka wystąpienia wyżej nadmienionych chorób. Korzyści ze stosowania aparatu CPAP, są odczuwalne już po pierwszej nocy użytkowania.

auto cpap prisma 20a 

Jak zbudowane są CPAP?

CPAP składa się bezpośrednio z pompy generującej ciśnienie, rury, spełniającej funkcję łączącą, oraz z maski. Wspomniana maska CPAP powinna być dobrana indywidualnie dla każdego użytkownika, zgodnie z zaleceniami lekarskimi i anatomią twarzy. Wyróżniamy maski: nosowe, twarzowe i donosowe. Często są wykonane z silikonu i zawierają podpórki czołowe, zapewniające stabilność. Rury często miewają ruchome złącze, po to, aby jeszcze bardziej zwiększyć wygodę użytkowania i nie dopuścić do przeciekania powietrza. Maski zapina się łatwo, część z nich jest wyposażona w rzepy.

Niektóre aparaty wymagają wymiany filtra, a inne codziennej zmiany wody w nawilżaczu. Rurę oraz maskę trzeba regularnie czyścić. Zaniechanie ich mycia, może doprowadzić do rozwoju infekcji w obrębie układu oddechowego. Dużo modeli aparatów posiada funkcję ułatwiające zasypianie. Kolejnym przydatnym dodatkiem jest karta pamięci, na której zapisuje się analiza snu. Odczyt danych jest cenną informacją dla lekarza, ponieważ ułatwia określenie tego, czy zastosowane leczenie jest skuteczne. Możliwe jest zarejestrowanie spłyceń, bezdechów, przecieków powietrza i chrapania użytkownika. Większość z urządzeń, automatycznie dostosowuje wysokość ciśnienia w zależności do tego, na jakiej wysokości nad poziomem morza się znajdują.