Ciśnienie krwi, nazywane tętniczym, jest to siła, z jaką krew napiera na ścianki naczyń krwionośnych. Jego wysokość uzależniona jest od wielu elementów, w tym między innymi od siły skurczu mięśnia sercowego, od elastyczności naczyń czy od ich średnicy. Za wysokość ciśnienia odpowiada między innymi układ nerwowo - hormonalny. Blisko 40% społeczeństwa boryka się ze zbyt wysokim ciśnieniem, które prowadzi w konsekwencji do dalszych powikłań i rozwoju wielu chorób. Jak obniżyć ciśnienie? Co na obniżenie ciśnienia okaże się być najlepsze?
Czym jest ciśnienie?
Ciśnienie tętnicze jest to nacisk, jaki krew płynąc wywiera na ścianki tętnic. To jeden z najważniejszych parametrów życiowych, który pozwala ocenić nasz stan zdrowia. Odpowiednie normy odgrywają niezwykle ważną rolę dla całego organizmu. Zbyt wysokie ciśnienie, jak również i za niskie jest stanem niebezpiecznym, który może wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Za niskie ciśnienie może powodować niedokrwienie mózgu, nerek i innych narządów, rozwinięcie wstrząsu i stan, który zagraża życiu osoby chorej. Wysokie ciśnienie powoduje powstawanie nadciśnienia, a to z kolei jest przewlekłą chorobą mogącą powodować niewydolność serca, jak również i nerek, prowadząc jednocześnie do śmierci.
Ciśnienie tętnicze wciąż się zmienia. Inne jest w ciągu dnia, inne pod wpływem stresu, aktywności fizycznej czy wieku. Na jego wynik wpływ mają: ciśnienie skurczowe i ciśnienie rozkurczowe. Normy ciśnienia wynoszą:
- optymalne: 120/80 mm Hg
- normalne: 120 - 129/80 - 84 mm Hg
- prawidłowe: 130 - 139/85 - 89
- nadciśnienie 1 stopnia:140 - 159/90 - 99
- nadciśnienie 2 stopnia: 160 - 179/100 - 109 mm Hg
- nadciśnienie 3 stopnia: 180/110 mm Hg
Czym jest nadciśnienie?
Nadciśnienie określane jest jako choroba cywilizacyjna XXI wieku. Choruje na nią duży odsetek ludzi. Lekkie nadciśnienie określone jest już przy wartościach 140/90, wysokie wynosi 180/110 mm Hg i jest stanem zagrażającym życiu. Co wpływa na nadciśnienie?
- nieodpowiednia dieta bogata w nadmierną ilość soli i produktów przetworzonych
- zbyt mała aktywność fizyczna lub jej brak
- nadmierny stres
- problemy z prawidłową pracą serca lub nerek
- problemy z układem hormonalnym
Wysokie ciśnienie - jak obniżyć?
Kluczowe znaczenie odgrywa dobrze skomponowana, odpowiednio dopasowana dieta na nadciśnienie, jak również i aktywność fizyczna. Pacjenci z nadciśnieniem powinni więc stawiać na jadłospis, w którym znajdą się produkty na obniżenie ciśnienia krwi, a także i wybrać odpowiednią dawkę sportu każdego dnia.
Co więc powinno znaleźć się w diecie? Kluczowe znaczenie mają:
- pełnoziarniste produkty
- chude mięso i ryby
- zdrowe oleje
- chudy nabiał
Jaka aktywność fizyczna jest najlepsza? Zaleca się takie sporty, jak:
- pływanie
- spacery
- nordic walking
- bieganie
- jazdę na rowerze
Obniżenie ciśnienia możliwe jest także dzięki eliminacji stresu. Ten bowiem jest idealny dla jego rozwoju. Jest to związane przede wszystkim ze wzrostem poziomu hormonów kory nadnerczy, jak również i adrenaliny. W efekcie nadmiernej ilości stresu, pojawia się szybsze bicie serca, które jednocześnie wiąże się ze wzrostem parametru życiowego, jakim jest ciśnienie.
W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leków. Co obniża ciśnienie? Są to:
- diuretyki, które mają wyeliminować sód i wodę z organizmu
- alfa - blokery i beta -blokery, które mają spowolnić pracę serca
- inne leki, które mają na celu rozluźnić naczynia krwionośne
Domowe sposoby - jak obniżyć ciśnienie krwi
Czasami niezbędna jest zmiana trybu życia, by móc postawić na obniżanie ciśnienia domowymi sposobami. Wiadomym jest, że choroba, jaką jest nadciśnienie stwarza pewne ograniczenia i sprawia, że nie zawsze można żyć tak, jakby się chciało. Dzięki niej jednak można nauczyć się stawiać na zdrowy styl życia, a ten ma wpływ nie tylko na ten parametr życiowy, ale również i na wiele innych aspektów funkcjonowania organizmu.
7 domowych sposobów na obniżenie ciśnienia:
* Wysiłek fizyczny - regularna aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na naturalne obniżenie ciśnienia. Najlepiej sprawdzi się tutaj umiarkowany wysiłek, w tym na przykład nordic walking czy jazda na rowerze. W ten sposób bowiem można wspomóc pracę serca, dotlenić komórki organizmu, jak również i miło spędzić czas na świeżym powietrzu. W zależności od kondycji osoby z nadciśnieniem, każdy może dopasować do siebie konkretny rodzaj treningu i odpowiednią jego intensywność. Najważniejsze jest to, by postawić na dawkę ruchu każdego dnia, minimum 30 minut!
*Mniejsza ilość soli - sól nie działa korzystnie dla organizmu, dlatego zastanawiając się nad tym, jak zbić ciśnienie, należy przede wszystkim ograniczyć sól. Jemy jej zdecydowanie za dużo, przede wszystkim z racji tego, że znajduje się ona zarówno w czystej postaci w naszych daniach, ale i w jedzeniu przetworzonym, po jakie sięga wielu z nas. Eliminacja soli to zdrowie dla naszego organizmu i na to właśnie należy postawić komponując codzienne menu.
*Eliminacja używek - używki nie są zdrowe i nie wpływają one pozytywnie na organizm człowieka. W sposób szczególny szkodliwa jest nikotyna, która znajduje się w papierosach. Jej obecność w organizmie znacząco podwyższa ciśnienie, dlatego też chorując należy zrobić wszystko, by z tym problemem raz na zawsze się rozprawić.
*Odpoczynek - choć aktywność fizyczna jest bardzo ważna, to jednak i odpowiedni wypoczynek odgrywa tutaj również istotną rolę. Powinniśmy postawić na zdrowy sen, który jest regeneracją dla organizmu czy na eliminację stresu poprzez właśnie relaks i chwilę odprężenia. Sposoby na obniżenie ciśnienia są czasami banalnie proste i wprowadzając je w codzienne życie, można normalnie funkcjonować i żyć.
*Gorzka czekolada - dieta na nadciśnienie powinna być zdrowa, jednak dla fanów czekolady mamy doskonałą wiadomość - gorzka czekolada obniża je i jak najbardziej warto ją wprowadzić do swojej diety. Zawarte są w niej flawonole, które to odpowiadają między innymi za elastyczność naczyń krwionośnych i za eliminację skurczy, a także za zapobieganie rozwojowi miażdżycy.
*Czosnek - bez wątpienia i czosnek obniża ciśnienie krwi. Jest to naturalny antybiotyk praktycznie na wszystko, w tym właśnie i na wysokie ciśnienie. Jak to możliwe? Zawarte są w nim czynne składniki, których zadaniem jest zapobieganie zalegania cholesterolu, który w konsekwencji tworzy zakrzepy w ścianach tętnic.
*Witaminy - nie można zapomnieć o codziennej dawce witamin. Niezbędna jest na pewno witamina C i witamina D, które znacząco wpływają na zbicie ciśnienia i jak najbardziej warto na nie stawiać, czy to w formie naturalnej czy w postaci suplementów.
Ciśnieniomierze - niezbędnik w każdym domu
Każda z osób, która boryka się z nadciśnieniem, ale i nie tylko, z pewnością powinna posiadać w domu ciśnieniomierz. Takie urządzenie stanowi niezbędnik, obok termometru, dzięki któremu możemy na bieżąco kontrolować ten parametr życiowy, mając w dużej mierze na niego wpływ. Ciśnieniomierze sprawdzają się i wśród osób chorych i wśród ludzi nie mających problemu z nadciśnieniem, ale ceniących sobie troskę o swoje zdrowie. Takie można zakupić w sklepie medycznym Kredos.
Bez wątpienia wysokiego ciśnienia nie należy lekceważyć, bowiem nieleczone może doprowadzić między innymi do zawału serca, udaru mózgu, do rozwoju miażdżycy czy do niewydolności nerek. Wszystko to, co obniża ciśnienie stanowi formę leczenia, dzięki której można z nadciśnieniem żyć, minimalizując ryzyko wystąpienia chorób, które je powodują.