Jak sobie radzić z kontrolowaniem parametrów życiowych borykając się z astmą oskrzelową? Bardzo ważna jest stała kontrola i choć zaleca się pomiar saturacji każdemu, to dziś chcielibyśmy skupić się na grupie pacjentów zmagających się z astmą oskrzelową i jej wpływem na życie i jego jakość. Czym taka astma jest? Dlaczego pulsoksymetr medyczny powinien być niezbędnikiem astmatyka? I czy tlenoterapia ma sens? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w tym właśnie artykule.

Saturacja krwi - SpO2

Obecność pulsoksymetrów na rynku, zyskała w ostatnim czasie na popularności. Coraz większa jest świadomość tematu dotycząca saturacji krwi, czyli SpO2. Coraz więcej mówi się na temat pulsoksymetrii, jako sposobu badania jednego z najważniejszych parametrów życiowych, czyli owej saturacji. Saturacja okresla ile tlenu znajduje się we krwi i tym samym ile jej dociera do wszystkich komórek ciała.

 

Astma oskrzelowa - co to jest?

Astma oskrzelowa jest to przewlekła choroba dróg oddechowych, będąca bardzo poważnym problemem ludzkości XXI wieku na całym świecie. Może ona dosięgnąć każdego, bez względu na wiek czy płeć. U jednych ma przebieg łagodny, nie wymagający specjalistycznego leczenia, u innych może mieć przebieg ciężki, w skrajnych przypadkach nawet śmiertelny. Nie ma na nią lekarstwa, nie można jej wyleczyć, ale można zastosować takie leczenie, by nauczyć się z nią żyć. 

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest przyczyną nadreaktywności oskrzeli, które prowadzą do występowania między innymi: świszczącego kaszlu, duszności czy też ucisku w klatce piersiowej. Ta przewlekła choroba dróg oddechowych dotyczy wielu komórek, jak również i substancji, które je uwalniają. Dzięki poznaniu tej choroby dogłębnie i od podstaw, dziś kluczowe znaczenie mają wziewne kortykosteroidy, które łagodzą napady pojawiającego się kaszlu.  Wyróżnia się trzy stopnie astmy:

  • astma łagodna
  • astma umiarkowana
  • astma przewlekła

 

Czy astma wpływa na jakość życia?

Bez wątpienia w zależności od przebiegu astmy, ta może mieć większy lub mniejszy wpływ na jakość życia. W astmie łagodnej nie daje ona większych objawów, które mogłyby powodować duże ograniczenia, ale w stanie zaawansowanym, ogranicza już ona taką jakość, zarówno na poziomie fizycznym, emocjonalnym, jak również i społecznym. Najtrudniejsze w tej chorobie jest to, że ma ona nieprzewidywalny przebieg i tak naprawdę trudno jest określić, jak będzie wyglądał kolejny i następny dzień. Jeśli jej leczenie ma prawidłowy przebieg, wówczas wraz z upływem lat, ulega ona złagodzeniu. Jeśli zaś nie jest odpowiednio leczona, z każdym rokiem może powodować jeszcze większe ograniczenia. 

dziecko astma 

Pulsoksymetria metodą pomiaru saturacji

Jedną z metod badania ilości tlenu we krwi jest pulsoksymetria, która to wykorzystuje do pomiaru urządzenia medyczne określane mianem pulsoksymetrów. To właśnie dzięki nim, można w nieinwazyjny sposób monitorować saturację, a więc wysycenie hemoglobiny tlenem, jak również i częstotliwość tętna. 

Pulsoksymetry medyczne działają na zasadzie spektrofotometrii transmisyjnej, gdzie główne znaczenie ma hemoglobina utlenowana i odtlenowana, jaka to wykazuje zupełnie inne właściwości optyczne. W ten sposób czujnik pulsoksymetru działając światłem czerwonym i podczerwonym, pozwala określić, ile tlenu znajduje się we krwi człowieka i tym samym, ile jej trafia do wszystkich komórek ciała. Fale o różnej długości są pochłaniane przez erytrocyty, czyli krwinki czerwone. W nich właśnie znajduje się hemoglobina, odpowiedzialna za transport tlenu. To właśnie ona inaczej odbija podczas badania promieniowanie krwi utlenowanej i inaczej krwi odtlenowanej, dając w pełni wiarygodny pomiar saturacji. 

 

Wyniki saturacji krwi

Jakie są normy saturacji? Patrząc na wysycenie tlenem hemoglobiny krwi tętniczej, ta powinna wynosić według dokładnego pulsoksymetru 95-99% u osób dorosłych, zdrowych i 94 - 98% u osób powyżej 70 roku życia. W przypadku zastosowania tlenoterapii, ten wynik mieści się w granicy 99 - 100%.

W przypadku, gdy saturacja jest zbyt niska i wynosi poniżej 90%, oznacza to niewydolność oddechową. W takich przypadkach niezbędna jest natychmiastowa reakcja, jednak wcześniej należy wykluczyć określone czynniki, w tym: 

  • ruch podczas badania
  • zaburzenia obwodowego przepływu krwi
  • zawyżenie hemoglobiny w wyniku zatrucia tlenkiem węgla czy substancjami silnie utleniającymi
  • elementy dodatkowe, takie, jak na przykład: lakier na paznokciach czy grzybica pod paznokciami.

Jeśli wszystkie z tych czynników zostaną wykluczone, a pulsoksymetr cały czas wskazuje niską saturację, wówczas należy działać natychmiast, bowiem skutki niedotlenienia organizmu mogą być bardzo poważne dla zdrowia pacjenta, a nawet jego życia. 

Skutki niedotlenienia:

  • kwasica metaboliczna
  • uszkodzenie narządów wewnętrznych i nieodwracalne zaburzenia jego pracy
  • niewydolność oddechowa i krążeniowa

 

Tlenoterapia - kiedy jest niezbędna?

Tlenoterapia okazuje się być w przebiegu ostrej astmy często jedynym ratunkiem dla pacjenta. Niedobór tlenu w organizmie jest bowiem bardzo niebezpieczny, dlatego też należy natychmiast działać. Lecząc tlenem, można zwiększyć jego stężenie we krwi, dostarczając go do wszelkich narządów i układów, umożliwiając tym samym dalszą ich pracę.

U chorych, u których prężność tlenu we krwi tętniczej wynosi mniej niż 60 mm Hg, wówczas tlenoterapia może okazać się jedynym ratunkiem. Aby zbadać ilość tlenu, pulsoksymetr stanowi najlepsze z możliwych rozwiązanie, dzięki któremu można w kilka sekund, bezinwazyjnie i dokładnie dokonać pomiaru saturacji.  

Tlen może być podawany na trzy sposoby:

  • koncentrator tlenu - dzięki niemu można zwiększyć stężenie tlenu w pobieranym z otoczenia powietrzu. Taki koncentrator tlenu jest urządzeniem zasilanym na prąd. 
  • butla z tlenem - w takich butlach tlen jest magazynowany pod zwiększonym ciśnieniem. 
  • zbiornik z płynnym tlenem - w takim zbiorniku zawarty jest płynny tlen, który ma mniejszą objętość.

 mezczyzna terapia tlenowa

Astma - na ratunek choremu

Bez wątpienia astma oskrzelowa jest ciężką chorobą, której przebieg wpływa na jakość życia i na każdą jego płaszczyznę. Z jednej bowiem strony mamy duszności, które związane są z ograniczoną ilością tlenu, jaka znajduje się we krwi, z drugiej zaś z ciągłym lękiem i obawą przed atakiem kaszlu, który może powodować stany depresyjne , zamknięcie się w sobie, niemożność radzenia sobie z emocjami. Na pewno niezbędna jest dobra opieka medyczna, stosowanie się do zaleceń lekarza, a do tego posiadanie takich urządzeń, jak pikflometr, który pozwala mieć kontrolę nad astmą, jak również i pulsoksymetr, dzięki któremu można badać saturację, chroniąc jednocześnie organizm przed niedotlenieniem. 

Takie urządzenie medyczne dostępne są w bardzo atrakcyjnej cenie w wachlarzu ofertowym sklepu medycznego Kredos, który to jest gwarancją udanych i satysfakcjonujących zakupów.