Czym jest i jak działa jedno z najpopularniejszych i najbardziej porządanych w ostatnim czasie urządzenie zwane pulsoksymetrem? To niewielkie elektroniczne urządzenie, które jest całkowicie nieinwazyjne przyda się w każdej domowej apteczce. Do czego służy i dlaczego warto rozważyć opcję zakupu? Na te inne pytania odpowiadamy w tekście poniżej.

Pulsoksymetr w dobie koronawirusa

W dobie pandemii koronawirusa pulsoksymetr medyczny stał się nieomal towarem pierwszej potrzeby. Choć od chwili, kiedy świat dowiedział się o SARS CoV-2 minęło już sporo czasu, nadal nie wszyscy wiedzą, co to jest pulsoksymetr, po co pulsoksymetr mieć w domu i jak interpretować wyniki pulsoksymetru. W poniższym tekście zebraliśmy często zadawane pytania o pulsoksymetry.

 

Pulsoklsymetr – co to jest i jak działa?

Pulsoksymetr to urządzenie medyczne do pomiaru saturacji. Pierwszy sprzęt do mierzenia poziomu tlenu we krwi stworzony został jeszcze przed II wojną światową przez Karla Matthesa. Nazwę dla tej maszyny, w 1940 roku wymyślił  Glen Millikan. Nazwał ją „oksymetrem”. Znane dziś niewielkie urządzenia zaczęły być produkowane od lat 80. XX wieku.

Oksymetr, dziś znany jednak bardziej pod nazwą pulsoksymetr, mierzy  procent związania hemoglobiny z tlenem we krwi. Dzięki niemu można łatwo, szybko, bezinwazyjnie i bezboleśnie dowiedzieć się, jaki jest poziom tlenu we krwi pacjenta. Mierzenie natlenienia krwi jest podstawowym badaniem dla osób cierpiących na rozliczne choroby układu oddechowego (w tym także na covid). Pulsoksymetr zazwyczaj zakłada się na palec dłoni. Rzadziej pulsoksymetr medyczny przypinany jest do palca stopy, płatka ucha lub umiejscawiany na nadgarstku.

 

Pulsoksymetr – po co?

Po co mieć pulsoksymetr? Najprościej mówiąc – dla swojego bezpieczeństwa. Tylko tym urządzeniem możemy w warunkach domowych, bez żadnego wykształcenia medycznego czy przeszkolenia sprawdzać poziom saturacji. Dlaczego warto mierzyć saturację? O tym, że tlen jest niezbędny do życia wie każdy. Istotny jest także jego poziom we krwi. Zmiany w saturacji mogą zwiastować poważne kłopoty zdrowotne. Z tego powodu w swojej domowej apteczce pulsoksymetr powinny mieć osoby objęte dziennym leczeniem tlenem, cierpiące na astmę, POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), mające wady serca z przeciekiem, przecieki płucne czy chore na koronawirusa lub wracające do zdrowia po zachorowaniu na SARS CoV-2.

Warto pamiętać, że niedotlenienie często nie daje objawów widocznych gołym okiem. Rozpoznanie niskiej saturacji jest szczególnie trudne dla osób, które nie mają na co dzień styczności z medycyną. Także sam pacjent nierzadko nie czuje, że jego stan zaczyna robić się naprawdę poważny. W chwili, kiedy odczuwa niższy poziom natlenowania, sytuacja jest już naprawdę niebezpieczna. Wszystkie wątpliwości, co do poziomu natlenowania krwi rozwieje niedrogi pulsoksymetr napalcowy do użytku domowego. W takim przypadku świetnie sprawdzi się na przykład Pulsoksymetr OXY 300 czy pulsoksymetr Contec CMS 60D. 

Pulsoksymetr wyposażony jest w specjalne czujniki i algorytm. By zmierzyć poziom saturacji, wykorzystuje zjawisko pulsoksymetrii. Wbudowany  w pulsoksymetr czujnik wytwarza odpowiednie promieniowanie. Jest ono częściowo pochłaniane  przez przepływającą w naczyniach krew.  Zainstalowany w urządzeniu  fotodetektor mierzy powracający sygnał.

 

Co to jest saturacja i jakie są jej normy?

Saturacja to poziom nasycenia krwi tętniczej tlenem SpO2. Mierzy się go pulsoksymetrem. To urządzenie z kolei wykorzystuje zjawisko absorpcji światła, charakterystyczne dla oksyhemoglobiny. Polega ono na tym, że czerwona krwinka przenosząca tlen ma inną barwę niż erytrocyt pozbawiony tlenu. Czerwone ciałka krwi, w zależności od poziomu natlenowania, inaczej pochłaniają światło czerwone i podczerwone (na tym polega zjawisko pulsoksymetrii). 

Jaki poziom tlenu we krwi jest normą? Wartość saturacji krwi tlenem u zdrowych ludzi zawiera się w zakresie SpO2 95–99 proc. U wieloletnich palaczy te poziom jest zazwyczaj niższy, Pacjenci poddawani tlenoterpii powinni mieć saturację na poziomie  98 -100 proc. W większości modeli pulsoksymetrów dostępnych na rynku  sam pulsoksymetr pokaże, jakie wartości są prawiodłowe.

 

Pulsoksymetr -  komu się należy?

Każdy, kto otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa i ukończył 55 lat, może za darmo otrzymać pulsoksymetr. Jak za darmo dostać pulsoksymetr? Wystarczy wypełnić formularz na stronie Ministerstwa Zdrowia. Pulsomsymetry można także zakupić w sklepie medycznym Kredos

 

Pulsoksymetr – kiedy do szpitala?

Wyniki saturacji, jaki powinien zaniepokoić, to każdy poniżej 94 proc. Kiedy pulsoksymetr pokaże taki odczyt, jest to poważne wskazanie do wezwania pogotowia lub udania się do najbliższego szpitala, który przyjmuje Pacjentów z COVID-19.

 

Pulsoksymetr – cena, gdzie kupić?

Producenci oferują dziesiątki modeli pulsoksymetrów, które różnią się ceną i jakością. Gdzie kupić dobry pulsoksymetr? W sklepie medycznym! Pulskoksymetr z allegro, marketu czy apteki może nie być sprawdzony. Sklepy medyczne, takie jak kredos.pl, oferują urządzenia z certyfikatami, sprawdzone przez ekspertów i wiarygodne.

Najtańsze modele pulsoksymetru zaczynają się od kilkudziesięciu złotych (np., Pulsoksymetr O2 EASY). Pulsoksymetr ze średniej półki (jak na przykład Pulsoksymetr C101A3) to koszt około dwustu złotych. Osoby, które chcą najlepszej jakości, mogą zaopatrzyć się w sprzęt za pięćset i więcej złotych (taki jak Pulsoksymetr OXY – 10).