Pulsoksymetria to metoda mierzenia poziomu wysycenia krwi tlenem. Dzięki niej można ocenić, jaka jest ilość tlenu we krwi osoby badanej, by nie dopuścić w konsekwencji do niedotlenienia. Aby dokonać takiego pomiaru, niezbędną rolę odgrywa pulsoksymetr. Jest on wyrobem medycznym, tak istotnym w pomiarze jednego z najważniejszych parametrów życiowych.
Działanie pulsoksymetru
Pulsoksymetr daje możliwość dokonywania pomiarów najważniejszych parametrów życiowych, czyli pulsu i saturacji krwi, a w przypadku tych bardziej zaawansowanych urządzeń, także indeksu perfuzji. Choć nie mierzy on wartości częstości oddechów, to jednak taki stan powoduje spadek wartości SpO2. Ten wyznacza wartość nasycenia saturacji krwi tlenem. Dzięki niemu można zdiagnozować niewydolność oddechową, ale także kontrolować stan zdrowia pacjenta w trakcie operacji i po operacji, a także w przypadku tlenoterapii.
Jak działa taki pulsoksymetr? Jego praca opiera się na zasadzie pomiaru pochłaniania przez czerwone krwinki promieniowania. To ma dwie różne długości fal - czerwoną i podczerwoną. W trakcie używania pulsoksymetru, sygnał z niego wychodzący składa się z dwóch składowych. Jedna jest stała, druga zmienna, czyli pulsująca. To właśnie ta zmienna określa absorbancję pulsującej krwi tętniczej.
Co może zaburzać saturację?
Dokonując pomiaru wysokiej jakości urządzeniem, to jest w stanie wskazać nam w pełni miarodajny, dokładny wynik. Istnieją jednak czynniki, które mogą spowodować, że ten pomiar zostanie zaburzony. Co więc może mieć wpływ na prawidłowy lub nieprawidłowy pomiar? Od czego zależna jest dokładność uzyskanego wyniku?
- Odpowiednie czujniki - należy zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy czujnik będzie odpowiadał każdej osobie badanej. Zupełnie inny bowiem sprawdzi się w przypadku dzieci, inny u osób szczupłych, jeszcze inny u ludzi borykających się z otyłością. Przy dokonywaniu pomiaru należy zawsze rodzaj danego czujnika dostosować do osoby badanej.
- Przygotowanie do pomiaru - należy pamiętać o tym, aby palec był osuszony, miał odpowiednią temperaturę i był w pełni odsłonięty.
- Temperatura - zarówno otoczenia, jak również i części ciała osoby badanej ma ogromne znaczenie przy uzyskaniu poprawności wyniku. Saturację powinno mierzyć się w temperaturze pokojowej i przy ogrzanych odpowiednio dłoniach. Nie można nakładać czujnika na zmarznięte dłonie, bowiem wynik z pewnością nie będzie prawidłowy.
- Założenie urządzenia - niewłaściwe założenie urządzenia będzie skutkowało uzyskaniem nieodpowiedniego wyniku. Należy więc pamiętać, że w przypadku pulsoksymetru napalcowego, ten zawsze zakłada się na palec wskazujący. Istotne znaczenie ma to, aby czujnik znajdował się na środku końcówki palca, stabilnie go trzymając.
- Światło - duże znaczenie ma także i samo światło w pomieszczeniu. Należy mieć ten aspekt na uwadze, bowiem światła fluorescencyjne podnoszą wartości, a światła podczerwone je obniżają, stąd też trzeba dokonywać pomiarów w odpowiednich miejscach
- Paznokcie - niektóre modele mają problem z uzyskaniem wyniku w przypadku ciemnego lakieru na paznokciach czy tipsów na płytce, stąd też pomiar może tutaj być utrudniony. Podobnie sprawa wygląda w przypadku chorób, w tym na przykład grzybicy paznokcia. Należy w takich przypadkach wybrać inne miejsce pomiaru.
- Anomalie - w przypadku osób zmagających się z anomaliami anatomicznymi i fizjologicznymi, także mogą pojawić się zaburzenia w pomiarach. Dotyczy to na przykład takich sytuacji, jak: perfuzja tkankowa, drżenie mięśniowe, a także nieprawidłowy przepływ krwi czy też zmiany anatomiczne uniemożliwiające odpowiednie założenie czujnika.
Smartwatch z pulsoksymetrem - czy to dobre rozwiązanie?
W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się pulsoksymetry, które wbudowane są w zegarek smartwatch. Dzięki nim właśnie wydawać by się mogło, iż zakup urządzenia nie jest konieczny, bo w tej opcji ma dwa sprzęty jednocześnie - zegarek i pulsoksymetr. Czy oby na pewno?
Z pewnością nie jest to najlepszy wybór dla osób, które borykają się z różnego rodzaju chorobami układu oddechowego, dla ludzi walczących z koronawirusem i innymi osobami, które muszą na bieżąco kontrolować pomiar. Te urządzenia stanowią doskonały wybór dla osób lubiących kontrolować parametry życiowe. Nie są one tak dokładne jak klasyczne, posiadające odpowiednie normy i certyfikaty urządzenia. Warto postawić na taki zegarek, jeśli zależy nam na wygodzie, komforcie i ogólnym poglądzie sytuacji w kwestii Spo2.
Takie smartwatche z pulsoksymetrami można nosić na co dzień na ręce. Nie przeszkadzają one w codziennych czynnościach i nie ma obaw, że zapomnimy takie urządzenie ze sobą zabrać, bo mamy je zawsze na ręce. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że można monitorować saturację w dowolnym miejscu, jak również i czasie.
Podsumowując - nie jest to na pewno dobry wybór dla osób chorych, ale dla ludzi uprawiających sporty czy lubiących mieć pod kontrolą swój stan zdrowia, jak najbardziej tak!
Szeroka oferta produktów
Z całą pewnością każdy, kto tylko chce dokonać zakupu pulsoksymetru, powinien spojrzeć na pełną ofertę, by na tej podstawie móc dokonać właściwego wyboru. Na co warto postawić? Co wybrać? Które urządzenie okaże się być tym najlepszym? Na pewno wśród wartych polecenia marek znajdziemy: Microlife, będącego pionierem w świecie urządzeń medycznych, ale także i Rossmax, Anmer czy też NanoCare. Doskonale sprawdzają się także pulsoksymetry Yonker, Beuer i medical ECONET. Choć wszystkie badają tętno i saturację krwi, to jednak każdy model różni się od pozostałych nie tylko kwestią samego wyglądu, ale również i danymi technicznymi. Te właśnie odpowiedzialne są za jak najbardziej prawidłowy wynik i dlatego też chcąc zakupić niezawodny i naprawdę bardzo dobry sprzęt, należy wybrać ten najlepszy z rankingu sprawdzonych urządzeń.
Bez wątpienia chcąc uzyskać prawidłowy wynik saturacji, należy przede wszystkim postawić na jak najlepszy, niezawodny sprzęt, który taką saturację bada. Rynek ma nam do zaoferowania różnego rodzaju urządzenia, spośród których na pewno można wybrać ten jeden, najllepszy. Trzeba jednak mieć i na uwadze, że na wynik może mieć wpływ wiele czynników i wówczas nieprawidłowy wynik nie musi oznaczać wcale niczego złego. Co więc go zaburza? Na pewno stres, pora dnia, aktywność fizyczna, zmęczenie czy nawet wypicie kawy. Aby więc mieć jasny podgląd w sytuacje, na pewno należy stosować się do zaleceń badania, by wynik odzwierciedlał faktyczny stan.
Wybierając sklep medyczny Kredos, otrzymać można bogatą ofertę pulsoksymetrów, skierowaną zarówno do klientów indywidualnych, jak również instytucjonalnych.