Sprzęty medyczne stanowią niezbędne wyposażenie w szpitalach, domach opieki, w placówkach zajmujących się diagnostyką i leczeniem pacjentów, a także w domach. Wśród sprzętów małogabarytowych, na pewno na uwagę zasługuje pulsoksymetr, który w przypadku użytku domowego powinien być modelem napalcowym, a dla użytku szpitalnego - stacjonarnym. Oczywiście ich rodzajów jest bardzo dużo i na pewno warto poznać je nieco bardziej, aby spośród bogatej palety produktów zdecydować się na ten najlepszy. 

Pulsoksymetry - konkretne rodzaje

- Pulsoksymetr napalcowy

Najbardziej popularnym urządzeniem jest pulsoksymetr na palec, który umożliwia szybki pomiar saturacji krwi - SpO2, jak również i pulsu - PR, a także opcjonalnie indeks perfuzji. Na rynku dostępne są różnorodne modele tych właśnie produktów, które skierowane są dla dorosłych, jak również i dla dzieci powyżej 10 kilogramów. Cenionymi są na pewno pulsoksymetry Beuer, jak również i Microlife oraz Yonker. Wybierając odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na czytelność wyświetlacza, na alarmy mierzonych parametrów czy na przykład na możliwość zapisania wcześniejszych wyników. Ważne jest to, aby wybrać dokładny pulsoksymetr, bowiem tylko taki jest w stanie wskazać poprawny wynik saturacji krwi. 

- Pulsoksymetr przenośny

Drugim, z niezwykle popularnych sprzętów medycznych w tej kategorii jest pulsoksymetr przenośny. Ten w sposób szczególny wykorzystywany jest przez karetki pogotowia, sprawdzając się w transporcie pacjenta, w pełni kontrolując jego funkcje życiowe. Tego typu urządzenia określane są jako pulsoksymetry transportowe i w wielu sytuacjach są one niezawodne. Te nowoczesne gwarantują zapis mierzonych wartości, a także posiadają one możliwość przesyłania mierzonych wartości w czasie rzeczywistym do odpowiednich urządzeń, dając możliwość zapisania ich w pamięci takiego właśnie urządzenia. Spośród licznych propozycji, na pewno każda placówka medyczna poszukująca tego typu sprzętu, jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązania.

- Pulsoksymetr stacjonarny

I kolejną z propozycji, jaka skierowana jest przede wszystkim do szpitali i innych placówek zajmujących się leczeniem chorych, stanowią pulsoksymetry stacjonarne. Dzięki nim można monitorować funkcje życiowe pacjentów. Znajdują się one przy łóżkach pacjentów, gwarantując stałą kontrolę stanu zdrowia. Można podłączyć je do zasilania sieciowego lub skorzystać z wbudowanego akumulatora. Godną uwagi marką, która oferuje pulsoksymetry szpitalne jest Yonker, będący niezawodną firmą posiadającą dokładne, sprawdzone sprzęty medyczne, w tym również i pulsoksymetry medyczne. 

- Pulsoksymetr nadgarstkowy

W tej kategorii produktów znaleźć można także różnorodne pulsoksymetry. Jedne skierowane są do pacjentów, którzy z jakichkolwiek przyczyn, nie mogą skorzystać z wersji napalcowej. Inne występują, jako pulsoksymetry w zegarku, dając możliwość kontroli saturacji w dowolnym momencie. Trzecie, to pulsoksymetry dla dzieci, które posiadają specjalne silikonowe opaski, jakie zakłada się właśnie na nadgarstek lub wokół kostki dziecka. 

- Pulsoksymetr z monitorem 2 w 1

Ostatnią grupę produktów stanowią pulsoksymetry będące modułem kardiomonitora, do którego podłączony jest właśnie czujnik urządzenia mierzącego SpO2. 

 

Ponadto na rynku znaleźć można dodatkowe moduły pomiaru funkcji życiowych, jakie są zintegrowane właśnie z takim urządzeniem, jak pulsoksymetr. I tak są to:

- Pulsoksymetr z pomiarem temperatury ciała

Zarówno saturacja, jak również temperatura ciała są jednymi z najważniejszych pcarametrów życiowych, jakie powinno się mieć pod kontrolą. Na rynku dostępne są więc pulsoksymetry, które gwarantują jednoczesny pomiar i saturacji i temperatury. Takie urządzenia najlepiej sprawdzają się, jako pulsoksymetry dziecięce, by w kilka chwil dokonać dokładnego i miarodajnego pomiaru. 

- Pulsoksymetr z pomiarem ciśnienia krwi

Kolejnym z urządzeń jest pulsoksymetr z równoczesną możliwością pomiaru ciśnienia krwi. Takie urządzenie sprawia, że w jednym zakupionym produkcie, znajduje się zarówno czujnik z pomiarem saturacji, jak również i ciśnieniomierz. 

- Pulsoksymetr z monitorem EKG

Wybierając taki rodzaj urządzenia, otrzymać można jednocześnie monitor EKG, czyli elektrokardiograf i pulsoksymetr. Takie urządzenie sprawdza się w sposób szczególny w przypadku gabinetów lekarskich, przychodni, ale także i w transporcie medycznym czy na użytek własny. 

- Pulsoksymetr i kapnograf

Jest to produkt z górnej półki, który oprócz pomiaru saturacji - SpO2, pulsu - PR, posiada także moduł Co2, czyli kapnograf pozwalający określić stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, jak również i częstość oddechów - RESP. W tego typu urządzeniach znajdują się wszystkie te funkcje, które są niezbędne do pełnej kontroli najważniejszych parametrów życiowych. 

 

Co należy wziąć pod uwagę wybierając pulsoksymetr?

Każdy z klientów ma inne oczekiwania, wymagania i potrzeby, w związku z tym dokonując zakupu odpowiedniego pulsoksymetru, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę najbardziej istotne czynniki, czyli:

  • zastosowanie pulsoksymetru
  • rodzaj pulsoksymetru
  • wiek osoby badanej
  • cenę pulsoksymetru

Te cztery parametry pozwalają dobrać najlepszy pulsoksymetr medyczny dla konkretnego odbiorcy. Najważniejsza jest dokładność, a wszelkie pozostałe kwestie, stanowią jedynie dodatek. Są to na przykład: alarmy, czytelny, duży wyświetlacz z możliwością regulacji jasności, odpowiedni sposób ładowania i inne, temu podobne elementy.

Wiadomo, iż zupełnie inny produkt wybierze sportowiec, inny osoba walcząca z chorobą układu oddechowego, jeszcze inny szpital poszukujący najwyższej jakości sprzętu dla oddziału intensywnej terapii. 

 niebieski pulsoksymetr biale tlo

Ceny pulsoksymetrów

Patrząc na ceny pulsoksymetrów, z pewnością nie należą one do najwyższych, dlatego też niemal każdy może sobie na nie pozwolić. Najważniejsze jest jednak to, aby wybierać takie urządzenia, które są w pełni legalne i mają niezbędne certyfikaty świadczące o ich medycznym zastosowaniu. Niestety, ale często na rynku można znaleźć ,,podróbki” pulsoksymetrów, które nie były nigdy testowane na pacjentach i nie należą do sprzętów medycznych. Takie należy omijać szerokim łukiem, nawet, jeśli ich cena wydaje się bardzo atrakcyjna. W przypadku zaś osób nie mogących pozwolić sobie na taki zakup, można starać się o pełne ich dofinansowanie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. 

 

Wybór pulsoksymetru w sklepie medycznym

W sklepie medycznym Kredos, otrzymać można szeroką ofertę produktów, jaka na pewno spotka się z dużym zainteresowaniem wszystkich klientów. Ci instytucjonalni sięgają najczęściej po pulsoksymetry stacjonarne, na użytek zaś prywatny wykorzystywane są pulsoksymetry napalcowe. Dzięki dostępnemu wachlarzowi produktów, każdy z produktów może znaleźć swojego odbiorcę.