Warto posiadać w swojej apteczce urządzenia medyczne. Nie kosztują one wiele, a dają możliwość szybkiego podglądu wartości parametrów życiowych, które są odpowiedzialne za nasze zdrowie i życie. Dzięki nim można kontrolować swój stan zdrowia i reagować wtedy, gdy pojawią się jakiekolwiek zaburzenia i problemy. W co zainwestować? Na jakie zakupy się zdecydować?

Parametry życiowe człowieka

Pięć parametrów życiowych - tętno, ciśnienie, temperatura, saturacja i częstotliwość oddechów. Są one niezwykle ważne dla prawidłowej pracy organizmu. Dzięki nim można kontrolować swój stan zdrowia i reagować, jeśli pojawią się nieprawidłowości. Jak więc mieć w ryzach te parametry? W jaki sposób sprawdzać i odpowiednio je kontrolować? Niezbędne są tutaj urządzenia medyczne, które to stanowią nowoczesny sprzęt, z pomocą którego w kilka chwil możemy zbadać ciśnienie, sprawdzić SpO2, zmierzyć temperaturę nie dotykając urządzenia do ciała czy skontrolować tętno.

 

Nowoczesne urządzenia medyczne dla każdego

Jeszcze do niedawna w domowych apteczkach gościły jedynie termometry, początkowo rtęciowe, później elektronicznie. Dziś dostępnych sprzętów pozwalających kontrolować parametry życiowe jest znacznie więcej i coraz częściej na nie właśnie stawiamy do domowego użytku. Podstawą są na pewno ciśnieniomierze, z pomocą których można zbadać zarówno ciśnienie, jak również i tętno. Dziś domowe sprzęty są w pełni elektroniczne. Wystarczy założyć je na ramię, uruchomić i po kilku sekundach pojawia się na wyświetlaczu wynik. W przypadku osób mających problem z pulsem, dobrym wyborem jest pulsometr, który można mieć zawsze pod ręką i badać parametr ten w dowolnym miejscu i czasie. I na końcu, bardzo popularne w ostatnim czasie są pulsoksymetry, które badają saturację krwi, a więc to, ile tlenu znajduje się we krwi. 

Sklep medyczny Kredos posiada w swojej ofercie różnorodne urządzenia medyczne, które w zależności od modelu, skierowane są do placówek medycznych, jak również i na potrzeby klientów indywidualnych. Wystarczy przejrzeć dostępny asortyment produktów, by spośród nich wybrać jak najlepsze rozwiązanie. 

 

Wybór odpowiedniego termometru

Podwyższona temperatura ciała jest z pewnością sygnałem do niepokoju. Zazwyczaj jest on początkiem rozwijającej się infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Jeśli pojawia się gorączka, organizm się broni i nie od razu powinno dawać się leki na jej zbicie. Jeśli zaś jest ona zbyt wysoka, wówczas należy już postawić na leki przeciwgorączkowe. Kluczowe znaczenie ma oczywiście kontrolowanie jej wysokości i do tego celu właśnie służy termometr. Dawniej były to urządzenia rtęciowe, których dziś już nie produkują. W chwili obecnej największą popularnością cieszą się termometry elektroniczne wkładane pod pachę, termometry bezdotykowe, jak również i termometry douszne. W przypadku bezdotykowych, wynik widoczny jest od razu. Wśród producentów wartych uwagi, na pewno znajdą się takie marki, jak: Beuer, Microlife czy też Omron. 

 

Wybór odpowiedniego ciśnieniomierza

Ciśnienie tętnicze jest kolejnym, bardzo ważnym parametrem, który każdy z nas powinien kontrolować. Niestety, ale z racji tego, że wielu ludzi tego nie robi, spory odsetek społeczeństwa choruje na nadciśnienie tętnicze. Ciśnieniomierz jest prostym w obsłudze urządzeniem, dzięki któremu można bezinwazyjnie, bezboleśnie i szybko dokonać pomiaru ciśnienia. Te nowoczesne ciśnieniomierze posiadają między innymi funkcję wykrywania arytmii serca. Co więcej, można połączyć je z aplikacją mobilną, prowadząc systematyczny monitoring pracy serca. Wśród dostępnych propozycji na pewno warto wybrać ciśnieniomierz Omron, Microlife, Seca czy Rossmax. Na użytek domowy idealnymi są ciśnieniomierze elektroniczne. 

mloda dziewczyna mierzy cisnienie 

Wybór odpowiedniego pulsometru

Pulsometry są to urządzenia występujące w formie zegarków, dzięki którym można przez całą dobę kontrolować ten właśnie parametr. Korzystając z zegarka, jednocześnie mamy pod kontrolą puls, czyli tętno. Takie rozwiązanie sprawdza się w sposób szczególny wśród sportowców, którzy trenując, pragną cieszyć się doskonałą kondycją, a wówczas obecność zegarków z wykrywaniem pulsu, stanowi doskonały zakup.

 

Wybór odpowiedniego pulsoksymetru

Kolejnym z produktów wartych posiadania jest pulsoksymetr. Takie urządzenie służy do pomiaru saturacji krwi, a więc w skrócie SpO2. Dzięki niemu można sprawdzić, ile tlenu znajduje się we krwi, jednocześnie więc chroniąc przed niedotlenieniem organizmu, które mogłoby mieć poważne w skutkach konsekwencje dla zdrowia, jak również i życia osoby chorej. Wśród dostępnych na rynku pulsoksymetrów, wybrać można między innymi stacjonarne, które zazwyczaj wykorzystywane są przez szpitale, jak również i pulsoksymetry napalcowe, czyli przenośne, z jakich korzystać może każdy z nas. I tutaj wiodącymi markami są Beuer, Microlife, Yonker czy też Rossmax.

 

Wybór odpowiedniego glukometru

Wybierając glukometr, ten nie jest urządzeniem niezbędnym, by móc kontrolować poziom cukru we krwi. Osoby zdrowe powinny takiego pomiaru dokonywać dwa razy do roku. W przypadku jednak osób borykających się z cukrzycą, glukometr odgrywa kluczowe znaczenie. W ich przypadku niezbędne jest nakłucie palca małą igiełką, tak aby pobrać próbkę krwi niezbędną do analizy. Początkowo część osób może obawiać się takiego badania, jednak tak naprawdę jest ono praktycznie bezbolesne i każde kolejne nakłucie, nie powoduje już żadnego dyskomfortu czy stresu.

 mloda kobieta uzywa glukometru

W jaki sposób jeszcze kontrolować swój stan zdrowia?

Mówiąc o powyższych parametrach i wykorzystaniu urządzeń, które służą do ich określenia, warto skupić się także i na innych elementach, które wpływają znacząco na stan zdrowia, samopoczucie i ogólne funkcjonowanie. O czym więc warto pamiętać? Na pewno duże znaczenie ma waga ciała. Regularny pomiar wagi pozwala uchronić się przed otyłością, która jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Kontrolując BMI i wagę, można nie tylko cieszyć się doskonałym wyglądem, ale również i pełnym zdrowiem. Dobrze jest raz, dwa razy do roku skorzystać z wag diagnostycznych, które wyliczają między innymi procent tłuszczu, mięśni, wody czy też kości w organizmie, wskazując przy tym także na wiek metaboliczny. 

I oczywiście na końcu niezbędne są badania biochemiczne. Te powinien każdy wykonać minimum raz do roku, bez względu na to, czy pojawiają się niepokojące objawy czy też nie. Dobrze jest więc wykonać badanie krwi i moczu, sprawdzić CRP, które określa procesy zapalne, a także i inne badania zlecone przez specjalistę. W przypadku kobiet na pewno kluczowe znaczenie ma badanie piersi czy też cytologia pochwy.